Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

15W-40 Motor Yağları

Yükleniyor...

15W-40 Motor yağ ne anlama geliyor ?

15W-40 Motor yağ ne anlama geliyor ?

SAE 15W-40 çok dereceli bir yağlayıcıyı ifade eder. Bu tip yağlayıcıda kısa çizgiyle ayrılmış iki sayı göreceksiniz. Sayılardan birinin ardından "kış" anlamına gelen ve soğuk havalardaki viskozite derecesini belirten W harfi gelir. SAE W numarası düşük olan bir yağ daha iyi akacak, soğuk çalıştırmada daha iyi olacak ve motor aşınması daha düşük olacaktır. İkinci sayı, ısı sıcaklıklarındaki viskoziteyi ifade eder (100°C'de ölçülür).

SAE derecesi ne kadar yüksek olursa, viskozite de o kadar yüksek olur ve yağlama filmi daha yoğun olur. Temas halindeki mekanik parçaları korumak için ısı sıcaklıklarında viskozite gereklidir. Bununla birlikte, yüksek sıcaklıklarda aşırı viskozite, daha fazla iç sürtünmeye ve daha düşük motor performansına ve tüketimine neden olabilir.

Yağın viskozitesi çok önemlidir ve sıcaklıktan etkilenir. Otomotiv Mühendisleri Derneği'nin kısaltması olan SAE, yalnızca yağ viskozitesine dayalı bir sınıflandırma sistemi oluşturmaktan sorumludur. Yağları sınıflandırmak için viskoziteleri soğuk koşullarda sıfırın altındaki farklı sıcaklıklarda ve ardından sıcak koşullarda 100°C'de ölçülür. Bu baz ölçümü kullanılarak yağlar, tek dereceli (belirli sıcaklıklara uygun) veya çok dereceli (geniş bir sıcaklık aralığına uygun) olarak ayrılır.

15W-40 gibi çok dereceli yağlar, tek dereceli yağlar gibi sıcaklıktan etkilenmediklerinden mevsime göre, yağ değişim zamanı geldiğinde değiştirilmesine gerek yoktur.

Tek dereceli yağların, hava koşullarının en zorlu olduğu mevsimlerde (kış ve yaz) değiştirilmesi gerekir. Yaz aylarında daha viskoz bir yağa ihtiyaç duyarsınız çünkü ısı onu daha sıvı hale getirir. Buna karşılık, kışın soğuk çalıştırmayı kolaylaştırmak için daha az viskoz bir yağa ihtiyacınız vardır. W harfi varsa, kışlık bir yağla ilgilidir. W yerine yalnızca 20 ile 60 arasındaki sayıları görüyorsanız bu, yağın daha yüksek sıcaklıklardaki viskozitesini ifade eder.

Genel bir kural olarak, motor üreticisinin motor için en uygun yağ viskozite derecesini belirleyen talimatlarına uymanız gerekir. Seçim motor tasarımına, hava koşullarına ve aracın ne için kullanıldığına bağlıdır.
 
Yükleniyor...