Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Montaj Spreyleri

Yükleniyor...

Kesme Yağları

Kesme yağı, işleme ve damgalama gibi metal işleme süreçleri için özel olarak tasarlanmış bir tür soğutucu ve yağlayıcıdır. 

Talaşlı imalatta kesme yağı ve soğutma yağı kullanılır. Kesme yağı kullanmanın avantajı nedir? Bu kadar önemli mi? Kesme yağının neden önemli olduğuna, nasıl seçileceğine ve sayısal kontrollü bir torna için hangi tipin önerildiğine bir göz atalım.

Neden kesme yağı kullanmak zorunda olduğumuzu biliyor musunuz? Çeşitli türlerden birini nasıl seçeceğimizi öğrenmeden önce rollerini anlamamız gerekir. Bir kesme yağının işlemede kullanıldığında aslında dört rolü vardır.

Yağlama

Sürtünmeyi azaltmak için kesici takım ile iş parçası arasındaki arayüze girer. Sürtünmeyi azaltmanın aşağıdaki gibi birçok faydası vardır:
・Daha az aşınma nedeniyle ömrü uzatan etki
・İşleme yüzeyinin düzgün bitirilmesi
・Sıcaklık artışının bastırılması

Soğutma

İşleme sayısal olarak kontrol edilen bir torna tezgahında çalıştırıldığında, bir aletin temas alanının ve işleme yüzeyinin sıcaklığı sürtünme nedeniyle 600 santigrat dereceye kadar artar. Metal şekil değiştirir ve işleme hassasiyeti düşer, ancak kesme yağı kullanırsak ısı artışını önleyebiliriz.

Üstelik temas alanını düşük sıcaklıkta tutarsak, işi daha erken bitirmek için işleme koşullarını yeniden programlayabiliriz. Başka bir deyişle soğutma, döngü süresini azaltmanın harika bir yolu olarak kabul edilir.

Talaş kaldırma

Talaşlar birikirken işlemeye devam edersek, bu durum hatalı ürünlerin oluşmasına neden olur. Kesme yağının uygulanması, işleme sırasında talaşların çıkarılmasını kolaylaştırır. Ayrıca kesme yağı sadece talaşları gidermekle kalmaz, aynı zamanda çalışma odasında oluşan ince talaşların havaya yükselmesini de engeller.

Kaynak işleminin önlenmesi

Bir iş parçasının veya talaşın bir kısmı işleme sırasında erir ve bir takım üzerinde birleşir. Bu işlem, "tamamen kenar (BUE)" adı verilen deforme olmuş bir takım oluşturur ve işleme doğruluğunun azalmasını etkiler. BUE oluşumunu önlemek için iş parçası ile takım arasındaki arayüze bir kesme yağı girer. Bu aynı zamanda bir bakıma soğutmanın bir faydası olarak da kabul edilir, çünkü soğutma, iş malzemelerinin kaynak yapmasını engelleyebilir.
Yükleniyor...